Černý Kozel
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Definování Shub Niggurath

Goto down

Definování Shub Niggurath Empty Definování Shub Niggurath

Příspěvek pro Hrobař Mon Jul 27, 2015 4:04 pm

Shub Niggurath, černá koza s tisícem mladých. Matka ploditelka, Bohyně plodnosti z hlouby lesů. Shub se v těchto aspektech nijak neliší od dalších rohatých bohů jakými je Pan, Satan, … a další. Ve skutečnosti to však není vše co se v Černé koze skrývá. Zatímco celí zástup bohů ze všech Pantheonů se stará o úrodu, rození mláďat, zdravou přírodu tak Shub se navíc soustředí na evoluci. Ano, evoluce je hlavním aspektem Shub Niggurath. Evoluce a s ní spojený věčný zápas o život. Příroda je plná smrti a bolesti. Má to však svůj význam. Přežijí ti nejsilnější a z jejich potomků zase jen ti nejsilnější. A tak se druh temnou a krvavou stezkou evoluce prodírá v před. A Shub je tady proto aby tady na tu cestu dohlížela. Klade překážky a sleduje jak se s nimi vypořádáme. Nutí nás se přizpůsobit, změnit, abychom přežili. Nutí nás abychom se vyvinuli a překonali svoje hranice. A ti kteří to dokážou se stanou jejími milovanými dětmi. Nejde jen o vývoj těla ale i mysli. Čaroděj který se vydává na cestu kultu Shub kráčí vstříc zkouškám. Přivolává na sebe problémy a překážky. Avšak každá výzva je dar který mu umožní stát se silnějším. Není to lehká cesta a nelze dojít na její konec protože cílem je vývoj sám. Ale stojí to za to. Shub na své děti dohlíží a pokud nazná že jsou dost silné aby za to stály tak jim podá pomocné chapadlo. Je to moudrá vychovatelka která ví že trocha bolesti dnes vám zítra může zachránit život. A Prastaří ví že přichází doba temna. Doba kdy bude muset každý ukázat kolik síly v něm je.

Jak jsem řekl, hlavním aspektem Shub Niggurath je transformace. Proto nepřekvapí že jedním z jejich nástrojů je i více či méně urychlená mutace. V Lovercaftovích dílech lze nalézt dobré příklady. V povídce Zvíře v jeskyni se kolonie nemocných nucených žít pod zemí adaptuje na nehostinné prostředí úplnou tělesnou transformací. Dále v povídce Dagon či Stíny nad Innsmouthem kde se uctívači Hlubných pomalu mění na vodní živočichy. Mimochodem v povídce Věc na prahu je jasně řečeno že obyvatelé Innsmouthu uctívali i Shub což nám napovídá že možná ona měla s jejich proměnou také co dočinění. (Také stojí za povšimnutí že tyto tři povídky vlastně mluví o adaptaci na lidem nepřirozené prostředí.) Příkladů lze nalézt celá řada. V budoucnu se k nim jistě vrátím. Ale pro tuto chvíli bude stačit když si čtenář uvědomí že mutace se táhne celím Mythosem jako nit. Shub je jako velký genetický inženýr který s jasnou vizí příjmími i nepřímými zásahy, výchovou křížením či mutací utváří tvory budoucnosti. I když je zřejmě velmi mocná tak zjevně nemůže nebo nechce celí proces přirozeného vývoje přeskočit. Krom toho z jejího hlediska nějaký ten milión let nemusí být zase tak dlouhý časoví úsek. Kdybych měl vybrat kteří lidé se nejvíce blíží svou životní filozofii Shub tak to budou různí chovatelé, pěstitelé, genetici ale třeba i vrcholoví sportovci. Ti všichni se pokouší o překonání dosavadních možností.

Dalším neopomenutelným prvkem Černé kozy z Lesů je její vztah k přírodě. Když opomeneme že příroda je jeden velký evoluční kotel který nutně potřebuje ke své práci, nemluvě o tom že bez funkčního ekosystému celá planeta pomře, tak zřejmě cítí k lesům a zvířatům mateřskou lásku. V nejhlubších částech lesů lze najít staleté pokroucené stromy které si jako svoje pozemské tělo vybrali entity temných mladých. Tito vyslanci Shub chrání přidělené území a tvory v něm berou jako své sourozence. Jedním z nejdůležitějších kroků kultisty Shub je takoví strom najít a stát se součástí společenství. Jako v každé rodině ti co jsou uvnitř mají větší možnosti než ti kteří přicházejí z vnějšku. Čtenář si už určitě domyslel že ochrana přírody je z pohledu Shub brána jako pomoc rodině. Ekologické aktivity jsou zcela neoddělitelné od kultu.

Shub Niggurath je komplikovaná bytost. Zde jsem se proto pokusil nastínit jen dva nejdůležitější pilíře nutné k jejímu pochopení. Zřejmě se budu k myšlenkám zde uvedeným opakovaně vracet protože je považuji za zásadní.
Hrobař
Hrobař
Admin

Počet příspěvků : 358
Datum registrace : 05. 11. 14

https://kozel.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru