Černý Kozel
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Jeskyně jako úkryt

Goto down

Jeskyně jako úkryt Empty Jeskyně jako úkryt

Příspěvek pro Hrobař Tue Jun 16, 2015 10:50 ampro začátek sem okopíruju svůj starý přízpěvek abych se zbytečně neopakoval. Takže:

Inspirován článkem z anglické zombipedie a svými vlastními speleologickými zkušenostmi jsem se rozhodl přiblížit jeskyně jako úkryt. Pro ty z vás co nejste jazykově ještě tak zdatní jsem volně přeložil a hodně doplnil seznam pro a proti jeskyní.

Výhody:
Izolace od lidí.
Snadná ochrana vchodu.
Většinou má jeskyně více než jeden vchod a tyto vchody jsou hodně daleko od sebe. Takže se dá z obležení snadno dostat.
Vlastní zdroj vody (jen krasové jeskyně) v ideálním případě možnost rybolovu. A s dávkou dovedností se dá podzemní potok použít na pohon malé vodní elektrárny.
V případě prolomení vchodu se dá snadno ustoupit na vyvýšená místa a za rokle kde na vás zombie nemůžou.
Často kilometry chodeb takže o prostor nebude nouze.

Nevýhody:
Nízké teploty zhruba kolem nuly. Kvalitní oblečení a spacák je nepostradatelný. Ani oheň nebo elektrická kamna nemají šanci jeskyni prohřát.
Věčná tma. Je depresivní a lidské noční vidění v ní nefunguje. Bez zdroje světla neujdete ani pár metrů. Avšak se zdrojem elektřiny se dá obývaná část osvětlit.
Nedostatek úrodné půdy. Bez slunce sice nelze pěstovat zelené rostliny ale třeba houby by šli a to celoročně. Půdu je však třeba nanosit zvenčí.
Příliš minerální voda není pitná takže třeba zjistit předem.
Konvenční rizika jeskyňaření jakou jsou závaly nebo zatopení.
Napadne to i ostatní- Lidé a divoká zvířata si možná vaši jeskyni vyhlédnou taky. Naštěstí mnoho lidí se raději postaví zombiím nežli temnému chřtánu země.
Jeskyně nemá po ruce každý.

Shrnutí: Jeskyně je dobrý úkryt. Zejména v zimě. Naši předkové to věděli. Je však třeba mít kvalitní vybavení, alespoň nějaké znalosti podzemí a nejlépe si to předem vyzkoušet. Nelze očekávat že uvnitř přežijete odříznutí ale vzhledem k charakteru jeskyní nejspíš odříznutí nikdy nebudete.
Hrobař
Hrobař
Admin

Počet příspěvků : 358
Datum registrace : 05. 11. 14

https://kozel.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Jeskyně jako úkryt Empty Re: Jeskyně jako úkryt

Příspěvek pro Sheffir Mon Jan 18, 2016 4:06 pm

Taková úvaha, jaká by byla vaše taktika při rozpadu? Být na dobře opevněném místě a podnikat výpravy za zdroji do okolí?
Nebo cestovat z místa na místo a využívat zdroje, které vám dané místo pokaždé poskytne?

Mimoto vůči naší poloze si není třeba lámat až tak hlavu se zimou, rozdělat oheň je základní prvek survivalu a dá se rozdělat naprosto kdekoli a za každého počasí, před naší zimou bohatě postačí i menší táborák, pokud se zbavíte mrazivého faktoru větru, například v té jeskyni.
Sheffir
Sheffir

Počet příspěvků : 145
Datum registrace : 05. 11. 14

Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru